UA  Слава Україні! Героям слава! Ми сильні разом! 

УВАГА ! ₴₴₴ Ціни вказані з ПДВ станом на 16 червня 2025 року довідково та можуть бути змінені. >>>  Гуртові та роздрібні продажі за безготівковий розрахунок. НАЛОЖЕНОГО ПЛАТЕЖУ НЕМАЄ >>> Мінімальна сума замовлення становить не менше всього 500 ₴ >>> Для приватного споживача - з наявності або з поставкою "на замовлення" тільки якщо для нього буде зручно >>> Оновлено ціни на кабель LAPP на червень 25 року

 

17/02/2020
автор: ELMAR.COM.UA Будь-яке копіювання без посилання на сайт заборонено!

Звідки в розетці 380 В?

Багато замовників дивуються від заяви монтажників, що при обриві нуля в розетці з'являється напруга 380 Ст. Як таке можливо, що напруга не зникає, а стає більше?

Підключення провідників в мережі

Давайте згадаємо шкільні уроки фізики про паралельне та послідовне з'єднання провідників в електромережі.
 
При паралельному з'єднанні всі провідники з'єднуються паралельно один з одним. Тобто фазний і нульовий провідник приходять на всі споживачі.
 
При підключенні споживачів паралельно напруга в мережі буде однакова, при цьому струм у ланцюзі буде різний.
 
Таким способом підключаються всі розетки в квартирах і всі однофазні квартири між собою.

Схема: Паралельне з'єднання провідників.

 

Напруга в мережі при паралельному з'єднанні однакове, проте струм ланцюга дорівнює сумі струмів на всіх опорах.
 
Загальна напруга в мережі: U=U1=U2=U3.
 
Струм ланцюга: I=I1+I2+I3.

 

 

Послідовне підключення виглядає наступним чином:


Схема: Послідовне з'єднання провідників.

 

Провідники послідовно з'єднуються між собою. Тобто, живить провідник спочатку приходить на один електроприймач, а від нього до наступного і повертається до харчування.
 
Загальне напруження в послідовному ланцюзі: U=U1+U2+U3.
 
Сила струму в послідовному ланцюзі: I=I1=I2=I3.
 
Напруга в послідовному ланцюзі буде дорівнювати сумі напруг на провідниках. А сила струму буде однаковою. 
 
А якщо підключити в послідовний ланцюг два споживача різної потужності, наприклад лампочки 90 Вт 200 Вт? Напруга на лампочці 90 Вт впаде до 160 В. При цьому вона буде дуже яскраво світити. А напруга на лампі 200 Вт знизиться до 35 В і вона ледве-ледве жеврітиме.
 
Суть явища в тому, що напруга прямо пропорційно опору. При низькому опорі – висока напруга.
 
Ось вам і відповідь на популярну в інтернеті загадку «Яка лампочка буде світити яскравіше?»: менш потужна лампочка буде світити яскравіше.
 
Коли в таку ланцюг підключається будівельний фен, то лампочка розжарюється до такої міри, що в підсумку перегорає.

 

Як виглядає трифазна електромережа?

Трифазна мережа складається з нульового провідника, фази 1, фази 2, 3 фази. До кожної фази підключений споживач, а до споживачів підходить нуль. Виходить схема «зірка» - всі фази з'єднуються в одну і посередині виникає нуль.
 

Схема: СЗ'єднання трифазних мереж. Схема "зірка".

 

Між фазою і нулем напруга 220 В, а між двома фазами 380 Ст. Ланцюг замикається наступним чином. Струм тече від фази через споживач і на нуль.
 
Напруга в мережі не зміниться, якщо в трифазну мережу підключити споживачі з різною потужністю.
 
Всі квартири, приватні будинки отримують електроживлення через трифазну мережу.

 

Що станеться, якщо відбудеться обрив нуля?

Обрив або отгорание нуля найчастіше виникає через зношеність електромереж або некваліфікованої роботи електромонтажників, які роблять монтаж, не слідуючи встановленим правилам.
 
 
Уявімо квартирний будинок, де в одній із квартир по якоїсь причини стався обрив нуля.
 

Схема: Обрив нуля в трифазної мережі.

Коли у всіх квартирах підключені лампочки 60 Вт, можна подумати, що нічого не сталося. Пристрої працюють справно, фазна напруга в нормі 220 В. Але якщо один сусід включить електрообігрівач, то в його квартирі напруга впаде до 50-100 В, а в інших зросте до 380 В і лампочки перегорять.
 
При обриві нуля струм тече через споживач на іншу фазу. Виходить те ж саме послідовне з'єднання провідників в ланцюг з напругою 380 В. Це призводить до того, що потужні споживачі отримують менше напруги, а малопотужні – більше.
Як з цим боротися?
 
Є як мінімум два способи вирішити проблему обриву нуля.
 
Перший спосіб. Провести повторне заземлення нульового провідника. Таке рішення підходить для приватних будинків.
 
Другий спосіб. Перебрати всі підключення на квартирному щитку і усунути неполадки. Якщо обрив нуля стався десь в стіні, то проблему шукають за допомогою тестера. А якщо провід отгорел в під'їзді, то проблему усувають електрики зі спеціальної служби.
 
Для захисту електроприладів при обриві нуля краще всього використовувати реле напруги. Реле напруги захистить і від підвищеного, і від зниженої напруги. Деякі реле напруги оснащені варисторами та захищають від імпульсних струмів. Вибір реле напруги дуже великий, але все-таки головна їх завдання – захищати прилади від перепадів напруги.

Як працює реле напруги?

При обриві нуля реле напруги миттєво відключає ланцюг і сигналізує про те, що сталася аварія мережі. Поки не буде відновлена нормальна робота електромережі, реле напруги не включиться. Таким чином всі електроприлади, підключені до мережі, не вийдуть з ладу.
 
На сьогоднішній день реле напруги є найбільш ефективним захисту електроприладів від зниженої і підвищеної напруги, тому можна сміливо встановлювати їх на своїх об'єктах. Пристрій вартістю 500 грн допоможе уникнути витрат на ремонт дорогого обладнання.

 

 

 


enlightened

Нагадаємо, що інтернет-портал ELMAR компанії АСТ-Світлотехніка, яка є офіційним партнером таких всесвітньо відомих електротехнічних компаній, як: LAPP KABEL, Philips, Osram-Ledvance, Legrand, ABB, Schneider Electric і ін. Купуючи продукцію під цими брендами, АСТ  Світлотехніка гарантує, що покупець захищений від покупки фальсифікату і скориставшись нашими послугами, буде володарем виключно автентичного електротехнічного продукту.  Замовити і купити кабель, провід, світлодіодні лампи, в тому числі і світлодіодні філаментні лампи, а також лід-світильники, низьковольтне обладнання та іншу продукцію можна за телефонами: (044)593-9818 або +38 (097) 439-6335

Коментарі

Не знайдено дописів

Нове повідомлення