Електричні розетки від А до L
Чому електричні розетки такі різні
Підстроювання іноземних гаджетів для нормальної роботи з місцевої енергосистемою – це кошмар всякий раз для мандрівників з усього світу. Відразу виникає питання, чому кожна з країн у всьому світі, на всій нашій планеті, звичайно, крім нашої власної, повністю псує і перекручує на свій лад електропроводку і так ускладнює можливість підключення до неї.
З перших днів, відразу після того, як Нікола Тесла (Nikola Tesla) спільно з компанією Westinghouse буквально збили з ніг схему живлення постійним струмом, яку пропонував Томас Едісон (Thomas Edison), вчених і винахідників всіх країн охопила буквально манія розробки способів використання фантастичної енергії – електрики. Змінний струм дав можливість здійснювати по істині фантастичну роботу увірвавшись на фабрики, заводи і будинки людей. Фактично, коли Westinghouse стандартизував свою робочу частоту 60 Гц, він погасив дев'ять інших потенційних частот. Те ж саме вірно для світового стандарту систем на 120 і 220-240 В, які обійшли десять інших варіантів, щоб стати фактичними напругами для всього світу.
Однак, Німеччина, можна сказати, не звернула уваги на вибір США частоти 60 Гц. Замість цього вона обрала стандарт 50 Гц, тому що це те, що вже використовувалося компанією BEW, яка в 1899 році володіла монополією на виробництво і передачу електроенергії в Німеччині. Схема 50 Гц розповсюджувалася по Європі, а 60 Гц поширювалася по Північній Америці. Вони стали конкуруючими, майже універсальними стандартами - 120 при 60 Гц в Північній Америці, 220-240 В 50 Гц в Європі.
Проблема підключення
Інша проблема з ранніми електричними системами: не було простого способу підключення до джерел живлення невеликих пристроїв. Якщо б у вас була настільна лампа, фен або який-небудь інший низьковольтний гаджет, вам довелося б рознести стіну і геть підключити її до електромережі будинку. Винахіднику-любителю Харві Хаббеллу (Harvey Hubbell) приписують створення першого пристрою з «роз'ємним роз'ємом» або «Отделимый Штепсель Прикріплення». Однак замість того, щоб шнур залишався приєднаним до пристрою, він був жорстко підключений до системи і отсоединялся від основи пристрою.
Незважаючи на те, що попередня конструкція вилок і розеток Хаббела перешкоджала доступу до проводів під напругою з домашньої мережі, багато інших винахідники зробили крок вперед, щоб поліпшити його новаторську конструкцію, щоб зменшити ризик ураження електричним струмом і загоряння за рахунок включення заземлювальних і електрично ізольованих штирьков, полярних форм і додаткових елементів «обхідного» вимикання – вимикачів.
Просування Філіпа Ф. Лабре
Найбільш важливі винаходи пристроїв з цими додатковими функціями надійшли в 1928 році від Філіпа Ф. Лабре (Philip F. Labre). До цього було надзвичайно поширене ураження електричним струмом при витяганні пробок, тому що штифти (чи штирі) легко закорачивались, коли вилка була частково вилучена з розетки. Електричний струм міг вільно проходити через людину в землю. Інтегрувавши третій штир, трохи довший, ніж два інших, Лабре зміг безпечно спрямувати всі можливі короткі замикання на землю, а не через людину.
Проблема з дизайном Лабре (Labre) полягає в тому, що трикутний можна вставити штекер у розетку трьома різними способами, два з яких неправильні. Це створює те, що відомо, як неполяризоване штекер. Тому інженери розробили вилки, які можуть бути повністю вставлений в розетку тільки при правильній орієнтації, що гарантує безпечне полярне або поляризоване з'єднання.
Є кілька способів спроектувати такий штекер. Північна Америка допускає зубці різної форми і відмінність у розмірах. В Європі вони розташовані під кутом, що робить можливість встановити вилку підходить тільки певним індивідуальним способом. По всій Азії форма зубців визначає, як вилка вставляється в розетку.
Незважаючи на те, що вилки і розетки у всьому світі мають одні і ті ж базові функції безпеки (здебільшого), їх реалізація залежить від регіону та країни. Ось короткий опис вилок у деяких районах світу.
Північна Америка і не тільки
У США, Канаді і Мексиці використовуються два стандартизованих типу вилок (з 13 таких первинних стандартів), відомі як вилки типу A і B.
Вилки типу A
Вилки типу A - NEMA 1-15s - використовують пару не заземлених контактів 15A, 125 Ст. Вони поширені по всій Північній Америці і вздовж східного узбережжя Південної Америки і були поляризовані з 1950-х років, хоча у багатьох старих будинках все ще використовуються неполяризованные виходи.
Стандарт заземлення типу B
Зовсім недавно був прийнятий стандарт заземлення типу B (або NEMA 5-15). Вони дуже схожі за формою на тип А і працюють на 15 А, 125, але також оснащуються контактом заземлення. На додаток до Північній і Центральній Америці, ви також можете знайти ці вилки на всій території Карибського басейну, Колумбії, Еквадору, Венесуели, Японії, Тайваню, Філіппін і Саудівської Аравії.
Цікавий факт: в середині 1950-х років уряд США якийсь недовгий час обдумало ідею перетворення своєї системи на 120 У відповідності з європейським стандартом. У той же час, як США насправді ніколи не робили перемикання, вони впровадили стару трехпроводную систему Едісона – «позитивний» провід 120 В, «негативний» провід 0 В і «третій» провід -120 В, щоб серйозні побутові прилади, такі як холодильники і пральні машини, могли отримати доступ до більшого напругою 240 В діапазон (відомий як прилади класу II) без перевантаження пристроїв меншої напруги, які працюють за стандартом 120 В (прилади класу I).
Багато розеток у ванних кімнатах у Північній Америці, де такі прилади, як фени, електробритви та інші аксесуари, зазвичай використовуються біля води, тепер оснащені розетками із захистом від замикання на землю (GFCI). Ви можете помітити ці гнізда по їх червоної і жовтої кнопки «скидання» і «перевірка» на кришці. Ці пристрої вимірюють струм потоку, і, якщо виявлена різка різниця, відключать джерело живлення від розетки до того, як струм витоку торкнеться вас.
Європа
Частину Європи використовує вилку типу C
Велика частина Європи використовує вилку типу C, більш відому як Europlug. Європейська вилка використовує пару циліндричних неполяризованих штирів і використовується майже виключно в пристроях, що вимагають 2,5 А чи менше. Вона використовується на всьому континенті, а також на Близькому Сході, в Африці, деяких частинах Південної Америки, Центральній Азії і в багатьох пострадянських державах.
Розеткии типу F "Schuko" 16А, 250В
Але Німеччина, з іншого боку, використовує розетку типу F "Schuko" 16А, 250В. Цей роз'єм дуже схожий на тип C, за винятком того, що він поляризоване за рахунок включення пари заземлювальних затискувачів. Користувачами Schuko стали: Албанія, Австрія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Чилі, Хорватія, Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Індонезія, Іран, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Республіка Македонія, Нідерланди. Норвегія, Пакистан, Португалія, Румунія, Росія, Сербія, Словенія, Південна Корея, Іспанія, Швеція, Туреччина, Україна і Уругвай.
Британія по своєму - вилки 10А, 250В тип J
Велика частина Сполученого Королівства покладається на вилки типу G (також відомі як британські стандарти 1363 або BS1363) для своєї потужності. У цьому висновку використовується три заземлених поляризованих контакту трикутної форми з вбудованим запобіжником. Це робить їх одними з найбільш безпечних (і найбільш громіздких) на планеті. Сполучене Королівство, Ірландська Республіка і Гонконг використовують тип G. Кіпр, в деяких частинах Малайзії, Сінгапуру і Саудівської Аравії також використовуються роз'єми, сумісні з цим стандартом.
У Швейцарії люди використовують 10А, 250В тип J вилки. Вони дуже схожі на Europlugs, однак вони не обов'язково ізольовані у відповідності зі швейцарським стандартом. Щоб компенсувати існуючу небезпеку отримання удару струмом і шоку, роздаткові точки - розетки по всій Швейцарії втоплені в стіну, щоб мінімізувати небезпеку.
А Италя більш універсальна - розетки тип L
А в Італії люди використовують тип L, який допускає використання розетки 10А або 16А з різними діаметрами штирів.
Ось така різноманітність простого на перший погляд пристрою. Але еволюція в світі електротехніки, так само, як і в еволюції життя, дає колосальну кількість і різноманітність форм. У процесі вдосконалення і зміни умов експлуатації самі непристосовані продукти відмирають, а на їх місце приходять нові, більш досконалі форми.
Нагадаємо, що інтернет-портал ELMAR компанії АСТ-Світлотехніка, яка є офіційним партнером таких всесвітньо відомих електротехнічних компаній, як: LAPP KABEL, Philips, Osram-Ledvance, Legrand, ABB, Schneider Electric і ін Купуючи продукцію під цими брендами, АСТ-Світлотехніка гарантує, що покупець захищений від покупки фальсифікату і скориставшись нашими послугами, буде володарем виключно автентичного електротехнічного продукту. Замовити і купити кабель, провід, світлодіодні лампи, у тому числі і світлодіодні філаментні лампи, а також лід-світильники, низьковольтне обладнання та іншу продукцію можна за телефонами: (044)593-9818 або +38 (097) 439-6335
Коментарі
Не знайдено дописів