Однофазні автомати в квартирної проводки
Часто ми не замислюємося, що у нас робиться" в електрощиті в квартирі або на сходовому майданчику. Власне. нам і не треба знати про це, якщо все встановлено добре і правильно. Але настає момент, коли ми вирішили зробити ремонт у старій "хрущовці" або купили новеньку сучасну квартирку. Знову є два варіанти: найняти знає, грамотного, досвідченого електрика і повністю довіритися йому, другий варіант - розібратися самому і зробити електричну проводку, набрати електрощиток своїми руками.
Перший варіант, безумовно, правильний. Але де ж взяти грамотного і досвідченого електрика? Друзі підкажуть. А от немає у друзів знайомих електриків, за газетним або інтернетівським оголошенням можна "нарватися" на не найкращий варіант. Ось і від сюди слід, що все ж треба і самому трохи розібратися, навіть якщо буде робити хтось інший.
Принцип дії однофазного однополюсного автомата
Для початку розглянемо принцип дії однофазного автомата. В термостійкому корпусі із спеціальної пластичної маси встановлені три основоположні механізму:
-
електромагнітний розчіплювач;
-
тепловий розчіплювач;
-
дугогасящая камера
Кожний з цих механізмів має свою важливу роль у захисті електроланок. Від чого необхідно захищати електроланцюга в квартирі або будинку. Де є електрика там можливе виникнення короткого замикання або перевантаження.
Коротке замикання - це коли фазний і нульовий провід з'єднують без навантаження. В цьому випадку опір мережі прагне до нуля, а струм безмірно і миттєво зростає. Горить проводка і все, що з нею має контакт. Пожежа в будинку. Цій ситуації протистоїть електромагнітний розчіплювач. При різкому зростанні діючого значення струму він відключає автомат і перериває подачу електрики в аварійну мережу. Шовк. Поки причина КЗ не буде усунена автомат не дасть включити електроживлення.
Перевантаження - це не "перевантажити комп'ютер", а в сенсі включити в розетку або на одну лінію живлення багато потужних приладів одночасно. "Багато" і "Потужних" відносне поняття, але все ж розглянемо на прикладі. Наприклад, на провід мідний перетином 1,5 мм2 не можна вмикати електричні прилади загальною потужністю споживання понад 3,3 кВт при напрузі 220 В. Що станеться якщо включити більше? Це як з відром води, яке ви несете від колодязя. Якщо відро 10 літрів - нормально, а якщо 30 літрів? Так, деякий час ви тягнете, упираєтеся, потієте. Але настає момент і ви більше не можете нести це відро з 30-ма літрами води. Так і з проводом. Він проводить струм, нагрівається, більше вантажимо - сильніше гріється, вигрівається ізоляція, горить. Пожежа в будинку. Цієї ситуації не допустить тепловий розчіплювач якісного однофазного автомата. Кожен однополюсний автомат налаштовується на певний максимальний робочий струм, наприклад, 16А, 25А та інші. Якщо струм в мережі поступово зростає і перевищує номінальне значення теплового розчіплювача однофазного автомата, він спрацює і відключить живлення електромережі.
Але розірвати мережу не так просто. В результаті примусового розриву електроланцюга під навантаженням в аварійному режимі на контактах всередині автомата спочатку утворюється електрична дуга (як на електричному зварюванні), яка прагнути повернути контакт в початковий стан, тобто з'єднати контакти і не дати їх розвести. Для зниження опору розриву контактів і безпечної ліквідації електричної дуги (а це колосальна теплова енергія) придумана дугогасящая камера, яка складається з набору сталевих пластинок. Дуга зісковзує по ковзаючому контакту в дугогасящую камеру однофазного автоматичного вимикача і ділиться між пластинами на безліч більш дрібних". В результаті маємо "Бавовна" і "Викид тепла" через вихлопний отвори з тильного боку автомата.
Як підібрати однофазний автомат
Однофазний автоматичний вимикач не завжди має один полюс. Бувають і двох полюсні автоматичні вимикачі для расключения одночасно фазного і нульового провідника. Двополюсний ставитися на введення відразу після лічильника електрики. Далі в щиток набираються однополюсні однофазні автоматичні вимикачі. Скільки їх треба? По хорошому, необхідно захистити кожну лінію живлення окремо. А ось самий економний варіант - встановити тільки вступної 2-х полюсний. Але від такого захисту зручності вам не бачити.
Поділяємо все, що можемо:
Перший поділ:
Це щоб не було пов'язано освітлення і електроприлади, які включаються до розетки. Завжди можна лагодити розетки при наявності світла і завжди можна включити якийсь освітлювальний прилад в розетку і лагодити люстру або вимикач.
далі ділимо по зонам:
-
кухня;
-
ванна, туалет
-
бойлер,
-
пральна машина,
-
коридор,
-
кімната 1,
-
кімната 2
-
і так далі
Об'єднуємо і економимо
Ну а тепер об'єднуємо і економимо на автоматах, наприклад, коридор+ванна+туалет, кімната 1 + кімната 2 і т. д.
Все це краще робити не "в думці", а намалювати на папері схематично. підрахувати загальну навантаження по кожній лінії і вибрати відповідний однофазний однополюсний автомат. Формула проста: (Номінальний струм автомата, А) = (загальне навантаження, Вт / (Напруга мережі, В)
Як купити однофазний автоматичний вимикач
Купити однофазний автомат не становить якоїсь проблеми. Варто звернутися в будь-який будівельний або спеціалізований магазин електротехніки. Варто відзначити, що не варто купувати дешево на ринках і базарах. Все ж однополюсний автоматичний вимикач призначений для серйозної роботи - захисту вашого благополуччя, а на захист не варто економити. Рекомендуємо звернути увагу на такі бренди відомі у всьому світі, як Schneider Electric, ABB, Moeller, Legrand. Ціна на такий продукт може і вище базарних варіантів, але надійність однозначно забезпечать.