Ізоляційна стрічка
У практиці кожної людини не залежно від професії або статі доводилося хоч раз використовувати клейку стрічку синього або жовтого, чорного або білого, або якогось іншого кольору. Причому використовувалася ізолента, починаючи від дитячих виробів або заклеювання рани на пальці після невеликого порізу і закінчуючи вже цілеспрямованим професійним використанням в електротехніці.
Ізоляційна стрічка (ізолента) призначена для ізоляції місць з'єднання оголених проводів, їх скруток і спайок. Також ізолентою виробляють маркування жил кабелю або проводів, які мають однаковий колір ізоляції. Використання в якості маркера кольорова ізолента дозволяє чітко визначати з закінченням часу, який провід, куди був підключений. Завжди можна буде дізнатися, де земля, а де фаза або нуль.
Різновиди изолент
Ізоляційні стрічки на клейкій основі бувають двох основних видів:
-
Х/Б ізолента або що означає ізоляційна стрічка на бавовняній основі;
-
Ізолента ПВХ – стрічка на основі полівінілхлориду.
Якщо ізолента Х/Б завжди чорного кольору, ізолента ПВХ буває різного кольору за рахунок різнобарвною основи. Товщина і ширина стрічок також може відрізнятися в різних діапазонах. Від цього звичайно і змінюється ціна ізоляційної стрічки.
Якість стрічки складається з двох пунктів:
-
Ізоляційні властивості;
-
Липкість клейкого шару.
Ізоляційні властивості важко перевірити без спеціального приладу і можна тільки порадити віддавати перевагу поле товстої стрічці. А ось з клейким шаром набагато простіше. Для визначення якості досить звільнити початок стрічка і приклеїти до пальця руки. Якщо після звільнення котушки вона не відривається протягом декількох десятків секунд – то липкий шар хороший.
Важливою рисою є і такий на перший погляд, не має значення показник, як міцність стрічки на розрив. Адже при монтажі електропроводки ніхто не користується ножицями, щоб відрізати собі невеликий шматочок. Електрик завжди відриває від котушки рукою. При цьому важливо, щоб шматочок ізоляційної стрічки відірвався досить легко і край при цьому повинен залишитися рівним і «зморщуватися».